Tajomstvá rieky Torysa – dobrodružstvo s Klubom Slniečko

14. máj 2025 sa pre deti z Klubu Slniečko stal dňom plným objavovania, smiechu a nezabudnuteľných zážitkov. Pod jemne zatiahnutou oblohou, s očakávaním v očiach a šiltovkami s očami na hlavách – ako malé žabky pripravené splynúť s prírodou – sme sa vydali na výpravu k rieke Torysa.

Len čo sme dorazili, s nadšením sme rozložili náš malý tábor – samorozkladacie stany sa rozvinuli ako kvety na lúke, deky rozprestreté na tráve lákali k oddychu a deti si spokojne posadali na rybárske stoličky, kde sa im pohodlne sedelo. Náš verný vozík s výbavou sa stal srdcom celej výpravy. Práve tu, uprostred prírody, sa začalo naše dlho očakávané dobrodružstvo.

Spolu s pani Ing. Martou Hrešovou z RCOP Prešov sme sa ponorili do sveta riečnych tajomstiev. Deti fascinovane počúvali o vývinových štádiách žabiek, obdivovali obrázky hmyzu a živočíchov, ktoré žijú v rieke a jej okolí. Hoci sa nám nepodarilo vyloviť žiadneho vodného obyvateľa, Torysa nám ukázala svoju krásu – deti pozorovali hladinu, kačičky a vnímali prírodu všetkými zmyslami.

Nechýbala ani akcia v tráve – sieťky v rukách, smiech a nadšenie pri chytaní hmyzu. Po občerstvení z domova a doplnení energie sme sa pustili do rybačky – do nádob sme naberali vodu z Torysy a deti si vyskúšali lovenie rybičiek udicou aj sieťkou. Rybárske stoličky sa stali miestom oddychu aj pozorovania.

Počas dňa sme sa venovali aj ekologickému učeniu – deti sa naučili, ako môžeme v prírode zmysluplne využiť aj to, čo by sme inak vyhodili. Banánové šupky, ktoré ostali po desiate, sme poukladali okolo stromu, aby mu dodali vitamíny a slúžili ako prírodné hnojivo. Deti tak pochopili, že aj malé činy môžu pomôcť prírode rásť.

Záver dňa patril žabiemu koncertu – deti si zahrali na rytmických nástrojoch, napodobňovali zvuky prírody a spievali známe piesne. Hoci nás prekvapil dážď, všetko sme stihli rýchlo zbaliť a vrátiť sa do materskej školy.

Tam nás čakala posledná kapitola nášho príbehu – v outdoorovej detskej kuchynke si deti upiekli a uvarili dobroty z rybičiek, ktoré „nachytali“. A na druhý deň? Návšteva školskej kuchyne, kde nám pani kuchárky ukázali, ako sa rybky pripravujú na obed. Spoločné stolovanie bolo sladkou bodkou za naším prírodným dobrodružstvom.

Vďaka získanému grantu vo výške 350 eur sa nám podarilo zakúpiť rôzne pomôcky, ktoré boli neoddeliteľnou súčasťou a zároveň obohatením našej outdoorovej aktivity. Tento finančný príspevok nám umožnil zrealizovať zážitkové učenie v prírode, ktoré podporilo spoluprácu, kreativitu a pohyb na čerstvom vzduchu.

Na záver by sme radi vyjadrili úprimné poďakovanie pani Ing. Marte Hrešovej z RCOP Prešov za jej odborné vedenie a podporu počas celej aktivity. Zároveň ďakujeme Stromu života, Ministerstvu školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR a Národnému inštitútu vzdelávania a mládeže za poskytnutie grantu, vďaka ktorému sme mohli túto aktivitu úspešne zrealizovať.

Ďakujeme PhDr. Zuzane Hudákovej za odbornú pomoc a aktívnu spoluprácu pri vytváraní grantového projektu, ktorá významne prispela k jeho úspešnému spracovaniu.

                                                                                         Mgr. Diana Nezbedová

  ambasádorka pre outdoorovú edukáciu

 

Posted in Nezaradené.