Materská škola znova ožíva kultúrou

V školskom roku 2021/2022 sa po dlhom pandemickom období vrátila do našej materskej školy kultúra v podobe divadelných predstavení rôznych prešovských divadiel.

Ako prvé sa predstavilo Divadlo BABADLO – bábkové divadlo pre deti a dospelých s krásnym príbehom pod názvom Od Ondreja do Troch kráľov. V ňom sme mali možnosť nahliadnuť do tajov a zvykov našich starých rodičov. V čarovnom adventnom období mali naši predkovia spojenie nielen s prírodou, ale aj s rôznymi zvyklosťami a tradíciami. A práve o nich nám dvaja šikovní herci priniesli zvesti, ukryté v starej babičkinej truhlici. Čo sa dialo na Ondreja? Prečo sa strašilo na Barboru? Bola Lucia striga? Čo prináša Mikuláš? Kto bol Oceľový tato? Odkiaľ prišli Traja králi? Čo priniesli Vianoce? a podobne.

A tak staré známe „Dedičstvo otcov zachovaj nám Pane“ nech ostáva v srdiečkach aj našich najmenších.

Druhou návštevou v MŠ nás potešilo Bábkové divadielko GAŠPARKO pani Ivetky Mihokovej. Prostredníctvom krásneho a čarovného príbehu O Aladinovi sme sa preniesli do ďalekého prostredia Orientu. Avšak ani bohatstvo, lesk a sláva nakoniec neprinieslo Aladinovi to pravé šťastie, po ktorom tak túžil. Iba úprimná láska dokázala vrátiť Aladinovi to, čo je ozajstné pravé ľudské šťastie. Predstavenie bolo sprevádzané nielen silným posolstvom, ale aj humornými situáciami, ktoré teta Ivetka dokáže majstrovsky stvárniť dialógmi a konaním postáv v rozprávkach.

Už teraz sa tešíme na jej ďalšie pútavé príbehy v podaní čarovných bábok, ktoré sú tak blízke našim detským divákom.

Tretím hosťom a to premiérovým bolo DIVADLO PORTÁL- komorné divadlo bez opony, ktoré našu MŠ navštívilo prvýkrát. Predstavilo sa v hneď dvoch predstaveniach: Rozprávkový hrniec pre staršie deti, v ktorom z pomiešaných rozprávok vysypaných v hrnci pátrali deti po poriadku v príbehoch. Interaktívne predstavenie využívalo vedomosti detského diváka o rozprávkach a posúvalo hranice fantázie, pri tvorbe nových príbehov.

Rozprávočka Červená Čiapočka bola určená pre mladšie detičky. V známom príbehu o vnučke, starej mame a ďalších postavách išlo hlavne o vtipnú interpretáciu príbehu dvoma hercami a bábkami so živou hudbou a pesničkami.

Ďakujeme Divadlu PORTÁL za ochotu prispôsobiť ich premiérové vystúpenie v našej MŠ dvoma vystúpeniami a získať si tak srdiečka všetkých vekových skupín detí, ktoré navštevujú našu materskú školu.

Eva Lišková, IV. trieda – Včielky

 

Posted in Nezaradené.