Horúce srdcia detí

Divadelné predstavenie detí MŠ Bajkalská 31 v Prešove v priestoroch divadla VIOLA bolo odzbrojujúcim zážitkom, ktorého neha a láska oživí aj to nachladenejšie srdce a roztopí snáď aj ľadové kráľovstvo. Zážitok, o ktorý sa postarali deti zo 6. triedy Slniečka pod vedením Mgr. Daniely Fabiánovej a Mgr. Diany Nezbedovej, bol plný okamihov, ktoré nielen poukazujú na rozvoj detského talentu, či dokonca poučia spoločnosť, no hlavne v sebe nesú odkaz, ktorý je pre dnešnú dobu tak potrebný. 

Motív rozprávky „Snehuliak s horúcim srdcom“ od autorky Ady Žigovej v sebe nesie krásny príbeh o snehuliakovi, ktorý sa doslova rozdal zvieratkám v lese. A práve to deti stvárnili dokonale. Hudobno-divadelné prevedenie tejto rozprávky nebolo ani z ďaleka jednoduché, a svojou náročnosťou veľmi prekvapilo.  Rapovanie detí na pesničku varila myšička kašičku, zobrazenie vrán, vločiek, snehuliak v podobe chlapca, ktorého deti postavia a mnoho ďalších zaujímavo a trefne spracovaných scén, vytvorili spolu unikátny celok. Nápaditosti sa teda rozdávalo plným priehrštím. Zaujímavé kreácie, či už spevácke, alebo tanečné dotvárali precízne doladené, ručne šité kostýmy. V jednoduchosti bola práve tá krása. Našiť myšie ušká na mikiny detí, vyzdobiť veveričkám tuniky chvostami, nehovoriac o vločkách, ktoré akoby na sebe mali strieborné závoje. 

Veľký obdiv a uznanie si toto predstavenie jednoznačne zaslúži, a to najmä svojou náročnosťou, kompozíciou, ale aj kreativitou, ktorú bolo cítiť takmer v každom detaile a scéne. Prezliekanie detí, výmena kostýmov, mikrofónov a výnimočné herecké, tanečné, či spevácke výkony naozaj prekvapili a poukázali na neuveriteľnú pestrosť práce s deťmi. Práve po tomto predstavení si totiž budete držať ruku na srdci a prežívať okamih, v ktorom Vám 5-6 ročné deti vysvetľujú čo je v živote dôležité „…ozaj vážne v živote je, čo v hlave a srdci máš…“.

Tento príbeh o rozdávaní a dávaní samého seba, ktorý v podobe snehuliaka ukazuje načo sa dnes už zabúda, bol zážitkom nielen pre deti, ale aj pre rodičov a príbuzných, ktorí mali tú česť sa ho zúčastniť. Predstavenie bolo naozaj malým zázrakom, kde človek, ktorý len trochu cíti, sa na moment zastaví a pochopí, ako sa plnia sny. Nie vecami a výzorom, ale ľuďmi. Ľuďmi, ktorí sú vôkol nás, v našich životoch, ktorí sa stali našimi priateľmi, lebo sme sa rozdali, dali sme im totiž kúsok seba. A práve tu, v tomto predstavení sme videli kusisko, ktorý dali tieto dve úžasne pedagogičky nielen deťom, ale skrz nich aj nám. 

Ďakujeme, vďaka Vám je život krajší a deti bohatšie!

                                             Mgr. Patrícia Hudáková

Posted in Nezaradené.