Exkurzia vo vojenskej leteckej základni

Dňa 20. októbra 2017 sa deti z tried Slnečníc a Včielok zúčastnili edukačného programu vo vojenskej leteckej základni – Vrtuľníkové krídlo generálplukovníka Jána Ambruša v Prešove, ktorý si pre nich pripravil mjr. Ing. Milan Zubrický, pilot z 2. vrtuľníkovej letky a zároveň rodič našej kamarátky Natálky z triedy Slnečníc. Počas celého dopoludnia sa tak deti mali možnosť oboznámiť s rôznymi pracovnými profesiami ako sú pilot, opravár – technikstrojov, meteorlóg, letecký inštruktor, hasič a tiež s ich pracovnými pomôckami a výstrojom ktoré používajú pri výkone svojho povolania vojaci a pracovníci vojenského letiska. Prakticky si vyskúšali aj riadenie ruského vrtuľníka Mi-17 M na simulátore, ktorý precvičuje zručnosti vojenských pilotov. Bolo veľmi zaujímave sledovať výkony kamarátov z riadiaceho centra na rôznych monitoroch, ktoré ovládal pán inštruktor – skúsený vojenský pilot. Kamarátov sme riadili aj pokynmi do mikrofónu, ktoré sa prenášali priamo do kabíny vrtuľníka. Na spoločných letoch sme sa vznášali ponad Kapušiansky hrad, Slánske vrchy i nad naším mestom Prešov. Z reálneho prostredia, ktoré nám ponúkal simulátor sme mali krásne zážitky z letu vrtulníkom. Veľmi zaujímavé boli prehliadky riadiacej leteckej veže, ktorá však počas našej exkurzie bola zahalená do hustej hmly a preto bolo v tom čase letisko uzavreté pre nízku viditeľnosť. Pozitívne správy sme sa však  dozvedeli o poschodie nižšie v meteorologickej stanici, že asi o dve hodiny hmla ustúpi a príliv tlakovej výše nad územím letiska spôsobí zmenu počasia k lepšiemu. To sme sa potešili, lebo lietadlo, ktoré zaznamenal radar na monitore riadiacej veže bude môcť dostať povolenie k pristátiu. Po zostupe niekoľkých desiatok schodov na veži na nás čakala prednáška ujov hasičov o ich nebezpečnej práci. Predviedli nám svoje pomôcky, ktoré používajú pri zásahoch. Vyskúšali sme si aj rolu zraneného a prevoz pacienta vojenskou sanitkou. Prezreli sme si stroje a automobily, ktoré sa využívajú pri údržbe letiska a tiež aj v teréne pri vojenských cvičeniach, či reálnych zásahoch. Prehliadka pokračovala ďalej a my sme mali možnosť exkluzívne nahliadnúť aj do hangáru, kde sa ukrývalo prekvapenie. Novučičký vrtulník Black Hawk, ktorý pred nedávnom dostali aj piloti v Prešove. Tohto čierneho krásavca sme si mohli pozrieť celého aj z vnútra a veruže sa bolo na čo pozerať.

Spokojnosť u detí bola naozaj veľká. Ako pamiatku na návštevu vojenskej leteckej základne si okrem zážitkov deti odniesli aj krásnu nálepku 1. vrtuľníkovej letky Slovak airforce.

Naše poďakovanie patrí mjr. Ing. Milanovi Zubrickému za úžasný program, ktorým nás sprevádzal a taktiež veleniu vojenskej leteckej základne konkrétne plukovníkovi Ing. Róbertovi Tóthovi, ktorého súhlas s exkurziou našich detí priniesol pre nich nezabudnuteľný zázitok. Toto popoludnie patrilo k atraktívnym a nadštandardným edukačným aktivitám, ktoré našim deťom ponúklo priestor k priamemu pozorovaniu a získavaniu poznatkov o možno budúcom povolaní niektorých z nich.

Veľké ĎAKUJEME posielajú: deti z tried Slnečnice a Včielky a pani učiteľky Zuzka, Klaudia, Evka a Lenka.

Eva Lišková

Posted in Nezaradené.